تبلیغات
طب سنتی وایرانی - راهکارها ی سنتی برای حفظ سلامت پوست در روزهای داغ تابستانی
طب سنتی وایرانی
یامَن اِسمُهُ دَوا وَ ذِکرُهُ شَفاء
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : حسین اسماعیل زاده
نظرسنجی
نطر شما درباره مطالب وبلاگ چیست؟


راهکارها ی سنتی برای حفظ سلامت پوست در روزهای داغ تابستانی


در این مطلب دكتر صانعی، درمانگر و مشاور گیاه‌درمانی درباره پیشگیری و درمان آفتاب‌سوختگی در طب سنتی و راهکارها ی سنتی برای حفظ سلامت پوست شما در روزهای داغ تابستانی توضیح می‌دهد.با رعایت این نکات می‌توانید ‌حتی در تابستان هم پوستی شاداب داشته باشید.

آلوئه ورا را دست کم نگیرید
بهترین روش برای پیشگیری از آفتاب‌سوختگی به روش طبیعی استفاده از عصاره یا ژل گیاه آلوئه‌ورا است. درمانگران طب سنتی ژل بی‌رنگ وسط برگ‌های گیاه‌ آلوئه‌ورا را بهترین داروی طبیعی برای آبرسانی به سلول‌های پوستی و درمان سوختگی‌های ناشی از تابش نور خورشید می‌دانند.

 پیشگیری از آفتاب‌سوختگی, پیشگیری و درمان آفتاب‌سوختگی

 بهترین روش برای پیشگیری از آفتاب‌سوختگی استفاده از عصاره یا ژل گیاه آلوئه‌ورا است

 
نسخه: بهترین راه برای استفاده از این ژل آن است كه برگ آلوئه‌ورا را از وسط بشكنید و ژل به دست آمده از آن را روی سطح پوست بمالید و اجازه دهید به مدت 15 دقیقه روی پوست بماند تا خشك شود. در این مدت سلول‌های پوست به خوبی از مواد مغذی موجود در عصاره آلو‌ئه‌ورا تغذیه می‌كنند. پس از گذشت 15 دقیقه ژل خشك شده روی پوست را با آب نیمه ولرم بشویید.

آفتاب سوختگی‌های شدید را التیام دهید
بسیاری از مردم بعد از شنا كردن و آفتاب گرفتن در ساحل دریا به‌ویژه در روزهای گرم و داغ تابستانی دچار آفتاب‌سوختگی پوست می‌شوند و یكی، دو روز درد و خارش زیادی را در نواحی سوخته تحمل می‌كنند. یكی از ساده‌ترین شیوه‌های طبیعی برای كاهش میزان آفتاب‌سوختگی استفاده از مرهم شیر و سیب زمینی است كه می‌تواند در مدت زمانی كوتاه علاوه بر آبرسانی به سطح پوست، التهاب و قرمزی ناشی از تابش نور مستقیم خورشید را كاهش دهد.

نسخه: برای تهیه این مرهم یك عدد سیب‌زمینی را رنده كنید و آن را درون یك كاسه شیر خنك بریزید و این مخلوط را روی موضع آفتاب سوخته به مدت نیم ساعت ماسك كنید و پس از آن  بدن‌تان را با آب نیمه ولرم رو به خنك آبكشی كنید. تكرار این نسخه به مدت 3 تا 4 روز تاثیر زیادی در درمان آفتاب‌سوختگی دارد.

از روغن کنجد و کدو کمک بگیرید
تابش مستقیم خورشید بر پوست بدن علاوه بر التهاب و قرمزی پوست در برخی موارد موجب تخریب سلول‌های پوستی  می‌شود. درمانگران طب سنتی برای درمان این آسیب‌ها یك كرم خانگی را تجویز می‌كنند كه  از تركیب روغن گیاهی كنجد و كدو به دست می‌آید و می‌تواند علاوه بر تسكین التهاب‌ها به ترمیم سلول‌های آسیب‌دیده نیز كمك كند و در مدت زمانی كوتاه بدون مصرف كرم‌های شیمیایی  آبرسانی مناسبی را به پوست داشته باشد.

 پیشگیری از آفتاب‌سوختگی, پیشگیری و درمان آفتاب‌سوختگی

  تركیب روغن گیاهی كنجد و كدو، به ترمیم سلول‌های آسیب‌دیده كمك كند


نسخه: برای درست كردن این كرم خانگی كافی است آب یك عدد خیار و یك عدد كدوسبز را با كمك دستگاه آبمیوه‌گیری بگیرید و آن را با یك قاشق غذاخوری روغن كنجد و نصف قاشق غذاخوری وازلین مخلوط كنید. تركیب به دست آمده را به مدت 20 دقیقه روی حرارت غیرمستقیم قرار دهید. بهترین روش آن است كه آن را روی كتری در حال جوشیدن قرار دهید. بعد از 20 دقیقه مایع به دست آمده را درون یخچال بگذارید و آن را خنك مصرف كنید.

روغنی برای پیشگیری از ریزش مو
در بسیاری از افراد ریزش مو به دلیل تجمع چربی در اطراف ریشه مو به وجود می‌آید. در حقیقت تجمع چربی‌ها در اطراف پیاز و ریشه مو باعث می‌شود تا خونرسانی به مو به طور صحیح انجام نشود و مو دچار کمبود مواد معدنی و مغذی به ویژه ویتامین B شود. از آنجا که ویتامین B به صورت محلول در آب به پیاز مو می‌رسد با وجود چربی‌های اطراف پیاز امکان عبور پیدا نمی‌کند و به این ترتیب ریشه مو به این ویتامین دسترسی پیدا نمی‌کند و به مرور می‌ریزد. 

 پیشگیری از آفتاب‌سوختگی, پیشگیری و درمان آفتاب‌سوختگی

 روغن‌های گرم مانند روغن سیاه دانه برای درمان ریزش مو مفیدند


متخصصان و درمانگران طب سنتی در افرادی که دچار ریزش مو به دلیل انقباض و تنگی روزنه‌های رویش مو هستند، استفاده از روغن‌های گرم مانند روغن گزنه، روغن نارگیل یا روغن سیاه دانه را توصیه می‌کنند. به اعتقاد این درمانگران تنگی و انقباض منافذ و روزنه‌های ریزش مو باعث کندی جریان خون شده و مانع از دریافت اکسیژن و مواد مغذی لازم به پیاز مو می‌شود.

نسخه: پیش از هر چیز یكی از روغن‌های گزنه، نارگیل یا سیاه‌دانه را انتخاب كنید و چند قطره از آن را روی پوست سر بریزید و آن را با كمك بند دوم و سوم انگشتان دست به آرامی ماساژ دهید. ماساژ سر با سرانگشتان دست و به صورت سریع یكی از عوامل سست شدن ریشه و ریزش مو است.

ماساژ بادام تلخ را شروع کنید
استفاده از روغن بادام تلخ خالص بر پوست بدن پیش از خروج از منزل و در روزهایی كه مجبورید ساعت‌های زیادی را زیر نور خورشید بمانید به پیشگیری از آفتاب‌سوختگی و التهاب پوستی كمك می‌كند. به گفته درمانگران طب سنتی ماساژ پوست بدن با روغن بادام تلخ به صورت روزانه می‌تواند تاثیر زیادی در كاهش تاثیرپذیری و حساسیت سلول‌های پوستی به تابش نور خورشیدی داشته باشد. افرادی كه با شروع روزهای گرم تابستان دست كم 2 بار در هفته ماساژ بدن با روغن بادام تلخ را انجام دهند و در عین حال با پوشش مناسب از تابش مستقیم نور خورشید پیشگیری كنند، می‌توانند از سلامت پوست‌شان در روزهای داغ تابستانی مطمئن باشند.  

 پیشگیری از آفتاب‌سوختگی, پیشگیری و درمان آفتاب‌سوختگی

استفاده از روغن بادام تلخ به پیشگیری از آفتاب‌سوختگی و التهاب پوستی كمك می‌كند


نسخه: بهترین زمان برای ماساژ پوست با روغن بادام تلخ صبح زود پیش از خروج از منزل است. برای ماساژ این كرم بهتر است 2 یا 3 قطره را روی موضع بریزید و سطح آن ناحیه را به خوبی ماساژ دهید. بهتر است به شیوه قطره‌ای روغن را به سطح پوست اضافه كنید تا از چرب شدن بیش از اندازه پوست كه موجب مسدود شدن منافذ پوستی می‌شود پیشگیری كنید.

بوی نامطبوع پا را محوکنید
ماده معدنی مردار سنگ ازجمله مواد طبیعی است كه درمانگران طب سنتی در ایران و چین از آن برای درمان تعرق زیاد بدن در تابستان استفاده می‌كنند.  این دارو که به صورت پودری نرم در عطاری‌ها و فروشگاه‌های محصولات دارویی طبیعی وجود دارد موجب كاهش میزان تعرق بدن به ویژه در روزهای گرم تابستان می‌شود. افرادی كه بوی نامطبوع پای‌شان یكی از بزرگترین مشكلات‌شان است، می‌توانند با استفاده از این ماده طبیعی با این اختلال برای همیشه خداحافظی كنند.

نسخه: برای استفاده از پودر مردار سنگ كافی است آن را درون تشت یا روی سطح روزنامه پخش كنید و پای‌تان را روی آن قرار دهید. حتی می‌توانید پیش از خارج شدن از خانه پای‌تان را با این پودر نرم آغشته كنید.

با گل سرشور خوشبو شوید
به اعتقاد درمانگران شیوه‌های طبیعی درمان استفاده از گِل‌های  استحمام که از زمان‌های گذشته در حمام‌های عمومی و خصوصی مورد استفاده مردم قرار می‌گرفت، بهترین راهکار برای دفع بوی بد عرق و خوشبو شدن بدن است.   

 پیشگیری از آفتاب‌سوختگی, پیشگیری و درمان آفتاب‌سوختگی

 برای دفع بوی بد عرق و خوشبو شدن بدن از گل سرشور استفاده کنید


فست‌فود؛ مهم‌ترین عامل بدبویی پوست و مو  در تابستان
برخی از افرادی که به متخصصان پوست و مو یا درمانگران طب سنتی مراجعه می‌کنند از بدبویی موها و سر خود شکایت دارند. این عارضه دلایل مختلفی دارد که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

• مهم‌ترین عامل این بدبویی، چربی پوست سر و موهاست. چربی پوست سر و رعایت نکردن بهداشت پوست مو یکی از مواردی است که باعث می‌شود مو بد.

• مصرف بیش از اندازه انواع غذاهای حاضری، فست‌فودها، انواع ساندویچ‌ها و ماکارانی نیز از دیگر عواملی است که منجر به بدبویی موها و پوست سر می‌شود.

• پرخوری و نزدیک بودن وعده‌های غذایی به این ترتیب که وعده‌های غذایی فرصت هضم در سیستم گوارش پیدا نمی‌کنند نیز موجب بدبویی موها می‌شود.

• تجمع بلغم در اطراف پیاز مو نیز یکی دیگر از عوامل بدبویی موهاست که در این حالت متخصص طب سنتی با شیوه‌های پاکسازی که سراغ دارد این معضل را درمان می‌کند.

• بهترین شیوه برای درمان این بدبویی شست‌وشوی موی سر با آب شور دریا است. افرادی که به آب شور دریا دسترسی ندارند می‌توانند با تهیه نمک دریا و انداختن آن در آب به صورت روزانه موهای سرشان را با این آب شست‌وشو دهند تا بوی بد موها برطرف شود.

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
حسین اسماعیل زاده
دوشنبه چهاردهم تیرماه سال 1395
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای طب سنتی وایرانی محفوظ است