تبلیغات
طب سنتی وایرانی - دمنوش های گیاهی برای رفع عطش روزه داران
طب سنتی وایرانی
یامَن اِسمُهُ دَوا وَ ذِکرُهُ شَفاء
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : حسین اسماعیل زاده
نظرسنجی
نطر شما درباره مطالب وبلاگ چیست؟


دمنوش های گیاهی برای رفع عطش روزه داران


 پیشنهاد ما این است كه نه تنها در ماه مبارك رمضان یا این روزهای گرم بلكه در تمام روزهای سال دست‌كم در طول روز یك تا دو فنجان از عرق‌های گیاهی با مشورت متخصص طب سنتی در برنامه غذایی خود بگنجانید تا به این ترتیب ذائقه فرزندان‌تان را نیز با طعم و عطر عرقیجات گیاهی آشنا كنید. در این مطلب به شما می‌گوییم چه کنید تا تشنگی و گرما در ماه رمضان را طاقت بیاورید.

رفع تشنگی با عرق شاه‌تره
یكی از ساده‌ترین شیوه‌ها برای ازبین بردن تشنگی در تابستان به‌ویژه برای افراد روزه‌دار گنجاندن عرق شاه‌تره به‌عنوان نوشیدنی سفره افطار است. نوشیدن این عرق گیاهی لطیف برای افرادی كه معده‌ و دستگاه گوارش آنها حساس است بسیار مناسب است. نوشیدن این عرق گیاهی 2تا 3فنجان و در فاصله افطار تا سحری موجب كاهش میزان عطش، تشنگی و پیشگیری از خشكی دهان و گلو می‌شود. در حقیقت روزه‌داران با مصرف این نوشیدنی گیاهی می‌توانند میزان مقاومت بدن‌شان را در این روزهای گرم افزایش دهند.

داروهای گیاهی رفع عطش, گیاهان دارویی رفع عطش

عرق شاه‌تره به‌عنوان نوشیدنی برای سفره افطار بسیار مفید است


اگر سردرد می‌گیرید، سنبل‌الطیب بنوشید
برخی افراد روزه‌‌دار در طول روز به‌دلیل روزه‌داری و دمای هوا ممكن است در طول ماه رمضان سردردهایی را تجربه كنند. این سردردها در این روزهای گرم تشدید می‌شود و گاهی ممکن است مانع از انجام برنامه‌ها و فعالیت‌های روزمره آنها شود.

برای پیشگیری و درمان این سردردها و تخفیف آنها در طول روز پیشنهاد می‌كنیم یك تا دو فنجان از عرق گیاهی سنبل‌الطیب را بعد از افطار به‌صورت خنك میل كنند. نوشیدن این عرق علاوه بر كاهش سردردهای ناشی از گرمای هوا در ماه رمضان به كاهش تحریكات عصبی و درمان سردردهای میگرنی ناشی از گرسنگی نیز كمك می‌كند. 

داروهای گیاهی رفع عطش, گیاهان دارویی رفع عطش

  عرق گیاهی سنبل‌الطیب به كاهش تحریكات عصبی و درمان سردردهای میگرنی كمك می‌كند

 
بدنتان را تقویت کنید
یكی از راه‌های افزایش مقاومت و توانایی بدن در برابر گرمای تابستان، گنجاندن عرقیات گیاهی با طبع سرد و‌ تر در برنامه غذایی روزانه است. عرق كاسنی یكی از بهترین این نوشیدنی‌هاست. این نوشیدنی می‌تواند دمای درون بدن را كاهش و مقاومت اندام‌های درونی را در برابر گرما افزایش دهد. نوشیدن این عرق علاوه بر تقویت بدن، موجب بهبود عملكرد معده و اندام گوارشی شده و می‌تواند میزان كلسترول خون را نیز كنترل كند. افرادی كه در طول روز دو فنجان عرق كاسنی را به‌صورت خنك میل می‌كنند، روزهای بهتری را در گرما سپری می‌كنند. می‌توانید این عرق گیاهی را با مقدار كمی سكنجبین شیرین كرده و آن را به همراه یك خیار رنده شده میل كنید.

با گل گاوزبان بر اعصاب‌تان مسلط شوید
بیشتر ما با چای یا دمنوش گل گاوزبان آشنا هستیم درحالی‌كه عرق این گیاه دارویی نیز مانند دمنوش این گیاه خواص درمانی متعددی دارد كه از میان آنها می‌تواند به تقویت اعصاب، افزایش نشاط و شادابی مصرف‌كننده اشاره كرد.  نوشیدن یك فنجان از عرق گل گاوزبان به‌صورت روزانه باعث تقویت اعصاب و افزایش مقاومت بدن در گرما می‌شود و به افرادی كه با افزایش گرمای هوا كلافه و عصبی می‌شوند نیز كمك‌كننده است.

افرادی كه در فصل تابستان از این عرق گیاهی استفاده می‌كنند، می‌توانند مقاومت بدن خود را در زمستان در برابر سرماخوردگی هم افزایش دهند. 

رفع عطش,رفع عطش روزه داران

دمنوش گل گاوزبان برای تقویت اعصاب، افزایش نشاط و شادابی مفید است

  
درمان بی‌اشتهایی ناشی از گرما
گرمای زیاد هوا موجب می‌شود میزان اشتهای شما كاهش یابد که می‌توانید برای درمان آن از عرق خارشتر استفاده كنید. برای این كار لازم است هر روز یك فنجان عرق شاه‌تره را بعد از افطار میل كرده و بهتر است این عرق را به‌صورت خنك میل كنید. نوشیدن روزانه عرق خارشتر علاوه بر افزایش اشتها می‌تواند موجب افزایش تعرق بدن شده و به این ترتیب گرما و حرارت موجود در بدن را كاهش دهد. از دیگر خواص درمانی عرق خارشتر می‌توان به خاصیت آن در درمان سنگ كلیه اشاره كرد.

برای وقتی كه زولبیا و بامیه زیاد خورده‌اید
اگر در گروه افرادی هستید كه باید میزان قندخون خود را كنترل كنید و نمی‌توانید از خوردن بامیه صرفه‌نظر كنید، پیشنهاد می‌كنیم نوشیدن عرق هفت‌گیاه را در برنامه غذایی خود بگنجانید. نوشیدن این عرق در شب‌هایی كه زولبیا و بامیه یا شیرینی زیاد خورده‌اید به شما كمك می‌كند تا از افزایش میزان قندخون خود پیشگیری كنید. البته باید مراقب باشید، هرگز به‌طور خودسرانه از این گیاه به‌مدت طولانی برای درمان بیماری دیابت استفاده نكنید یا آن را بدون مشاوره با متخصص و درمانگر طب سنتی جایگزین داروهای خود نكنید.

عرق‌نعناع بهترین نوشیدنی ضد نفخ
بی‌شك گرمای هوا در این روزها بسیاری از روزه‌داران را در زمان افطار وادار به خوردن انواع میوه‌های تابستانی مثل هندوانه، خربزه و دیگر میوه‌ها می‌كند. میوه‌هایی كه ممكن است مصرف آنها بعد از چندساعت روزه‌داری موجب بروز نفخ و دل درد در افراد شود. از این‌رو گنجاندن عرق‌نعناع در برنامه‌غذایی مابین افطار تا سحر می‌تواند به پیشگیری از بروز نفخ معده و دردهای ناشی از آن كمك كند.

داروهای گیاهی رفع عطش, گیاهان دارویی رفع عطش

 عرق‌نعناع به پیشگیری از بروز نفخ معده و دردهای ناشی از آن كمك كند

  
برای هضم بهتر، چهل‌گیاه بنوشید
 براساس متون طب سنتی ایران، نوشیدن یك فنجان عرق چهل‌گیاه كه از تركیب چندنوع مختلف از گیاهان دارویی تولید شده، پیش از وعده‌های غذایی به تقویت معده و بهبود عملكرد آن كمك می‌كند. به این ترتیب با نوشیدن این عرق گیاهی و تقویت معده، سوخت‌وساز و هضم مواد‌غذایی در شرایط بهتری انجام شده و بدن از ابتلا به انواع سوءهاضمه، نفخ و انواع دل‌درد آسوده می‌شود.


برای شما كه كار پراسترس دارید
اگر در گروه افرادی قرار دارید كه در طول روز مجبورید با افراد زیادی سر و كار داشته باشید و حرفه‌ای پراسترس و پردردسر دارید، به شما پیشنهاد می‌كنیم بعد از افطار یك تا دو فنجان عرق بهارنارنج بنوشید. نوشیدن این عرق گیاهی به شما كمك می‌كند كه در طول روز آرامش بیشتری داشته باشید و هنگام انجام فعالیت‌های روزمره كمتر دچار استرس شوید. بوییدن عصاره بهارنارنج نیز بعد از افطار برای این منظور مناسب است.

فواید شربت گلاب
این نوشیدنی معطر و خوشبو می‌تواند تاثیر زیادی در افزایش میزان سبكی و نشاط روزه‌داران در طول روز داشته باشد. افرادی كه از این نوشیدنی طبیعی می‌نوشند علاوه بر آنكه به نشاط و شادابی خود كمك می‌كنند موجب تقویت عملكرد قلب‌شان نیز می‌شوند.

داروهای گیاهی رفع عطش, گیاهان دارویی رفع عطش

شربت گلاب یكی از بهترین و مناسب‌ترین شربت‌ها و نوشیدنی‌های گیاهی است

 

شربت گلاب را جایگزین نوشابه كنید
شربت گلاب یكی از بهترین و مناسب‌ترین شربت‌ها و نوشیدنی‌های گیاهی برای شب‌های ماه رمضان است. شما می‌توانید این نوشیدنی را با مقدار كمی خاكشیر و یك قاشق غذاخوری سكنجبین تركیب كنید و به جای نوشابه از آن در كنار غذا استفاده كنید.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
حسین اسماعیل زاده
دوشنبه چهاردهم تیرماه سال 1395
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای طب سنتی وایرانی محفوظ است